GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ

Serebral Anevrizma Tedavisi
Beyin anevrizması (Serebral Anevrizma) nedir? Beyin anevrizması, beyin atardamar duvarının zayıflaması sonucu ortaya çıkan damar balonlaşmasıdır. Balonlaşan yapının duvarı normal damara göre daha zayıf ve dayanıksızdır. Bu yüzden bazı durumlarda yırtılıp beyin kanamasına sebep olur. Hayatı ciddi tehlike altına sokabilir. En çok damarların çatallanma bölgelerinde görülür.

Serebral Anevrizma Tedavisi

Oku...
Embolizasyon Tedavileri
Embolizasyon nedir? Embolizasyon damarların kontrollü bir şekilde tıkanmasıdır. Embolizasyon ile kanayan bir damar yada tümörü besleyen bir damar tıkanabileceği gibi, ameliyatın zor olduğu yada istenmediği durumlarda damarları tıkamak yada kapamak içinde kullanılabilir. Embolizasyon sıklıkla aorta anevrizmalarının endovasküler tedavisinde yan dalları tıkamak için yada küçük anevrizmaları tıkamak için de kullanılmaktadır. Embolizasyonda damarın içerisine yerleştirilen bir kateterden tıkanması istenenen damara kimyasal bir madde yada küçük metal sarmal yerleştirilir.

Embolizasyon Tedavileri

Oku...
Drenaj Tedavisi
PERKÜTAN DRENAJ (Kapalı Boşaltım) NEDİR? Göğüs ya da karın boşluğunda yer alan bir organın (akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas, safra yolları, idrar yolları vs.) veya bir yapının içerisinde ya da çevresinde toplanan sıvının ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya röntgen gibi görüntüleme yöntemleri rehberliğinde yerleştirilen bir iğne veya hortum ile vücut dışına alınma işlemidir. Bu işleme perkütan drenaj (kapalı boşaltım) adı verilmektedir.

Drenaj Tedavisi

Oku...
Biyopsi
GÖRÜNTÜLEME EŞLİĞİNDE İĞNE BİYOPSİSİ Biyopsi işlemi hastalıkların tanısı koymak için ilgili organ veya dokunun bir parçasının alınmasıdır. Bu işlem hastalığın tedavisini planlamanın önemli bir aşamasıdır. Görüntüleme eşliğinde biyopsi ise bu işlemin kapalı bir şekilde görüntüleme cihazları (ultrason, tomografi ) eşliğinde bir iğne aracılığıyla yapılmasıdır. İşlem genel anestezi gerektirmez, sadece lokal olarak iğnenin girişi yeri uyuşturulur. Bu açıdan ağrısız olarak işlem gerçekleştirilmiş olur.

Biyopsi

Oku...
GİRİŞİMSEL KANSER TEDAVİSİ

GİRİŞİMSEL KANSER TEDAVİSİ

Oku...
Damar Sertliği

Damar Sertliği

Oku...
Ameliyatsız Myom Tedavisi

Ameliyatsız Myom Tedavisi

Oku...
Diyaliz fistül sorunları

Diyaliz fistül sorunları

Oku...
Varis Nedir?

Varis Nedir?

Oku...